Etiopia - Afrykańskie wędrówki w strefie Sahelu!
     W miniony poniedziałek 10 października, gościliśmy po raz kolejny w murach naszej szkoły, niezwykłego człowieka, geografa i podróżnika p.Bolesława Grabowskiego z kotliny Nowej Rudy.
     Nasz gość w kolejnej odsłonie swoich niezwykłych szlaków podróżniczych, „zabrał” młodzież naszej szkoły do Afryki Wschodniej – do Etiopii. To fascynujący kraj, jedyny w Afryce (obok Egiptu), który posiada tak bogatą i ciekawą kulturę. Wbrew stereotypowym wyobrażeniom, że jest to miejsce głodu na Ziemi, znaleźć tu można wspaniałe zabytki i spotkać ogromną różnorodność kulturową. Kraj ten nazywany jest wyspą czarnego chrześcijaństwa- gdzie od IV wieku naszej ery funkcjonuje ortodoksyjny kościół  koptyjski. Etiopia to także Harer położone na Wyżynie Somalijskiej - jedno z najświętszych miast islamu, nie licząc Mekki i Jerozolimy, zaś w Dolinie Omo można zobaczyć jak żyją niezwykłe plemiona Mursi lub Arbore.Kobiety z plemienia Mursi deformują swoje ciało, a konkretnie usta, w które wkładają talerzyki o różnej średnicy.
     Dowiedzieliśmy się także, że w Muzeum Narodowym można spotkać się z naszą pra...pra... pra...babcią - Lucy - uznawaną przez, niektórych za pramatkę ludzkości, czyli najbardziej kompletne znalezisko człowieka pochodzące sprzed 3,5 mln lat. Etiopia to też miejsce gdzie zaczęto uprawiać najlepszą gatunkowo kawę- Arabicę, a jej pierwsze plantacje pochodzą właśnie z Wyżyny Abisyńskiej. Tutaj można też skosztować dość prostego, ale pożywnego dania injery, rodzaju chleba ze zfermentownego zaczynu różnych mąk, wypiekanego na kształt placka i podawanego z różnymi sosami.Nasz podróżnik podkreślił, że Etiopia bardzo silnie rozwija infrastrukturę drogową i pewnie za parę lat dzikie i nieodgadnione miejsca tego kraju będą silnie skomercjalizowane i nastawione na turystykę masową.     
     Pięknie dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony nam czas i opowieści z podróży, czekamy na następne spotkania!!!
     Dziękujemy również p.Alinie za zorganizowanie spotkania.