We love Cracow!
     W dniach 17-19 października klasa 4 TLb i 3 uczniów z 2 TL2 pojechała na wycieczkę w okolice Krakowa.
W pierwszym dniu uczniowie wraz z opiekunami p. Januszem Górką i p. Damianem Hysem zwiedzali najstarszą Kopalnię Soli w Bochni, która została uruchomiona już w 1251 roku.
Szybem Campi zjechaliśmy na głębokość 212 m windą górniczą, a potem pojechaliśmy podziemną kolejką ok. 1000 m w głąb kopalni. W kopalni zwiedziliśmy stajnię dla koni Mysiur, kaplicę św. Kingi, korytarze, gdzie kopali dawniej górnicy, halę sportową i kompleks wypoczynkowy. Czas zwiedzania ok 3 godziny, ale czas chyba "płynie" inaczej - nawet nie zauważyliśmy, kiedy trzeba było opuścić kopalnię.
     Po zwiedzaniu kopalni pojechaliśmy do hostelu "Trzy Kafki" przy słynnych Plantach w Krakowie. Po zakwaterowaniu poszliśmy wszyscy na nocne zwiedzanie Krakowa. Rynek tętnił życiem, dorożki, restauracje, światła, turyści z różnych zakątków świata, gwar i różnorodność kulturowa to wizytówka Krakowa.
W dniu następnym nasz organizator zaplanował zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Cztery godziny zwiedzania perły architektury, wystawy: zbrojownię, skarbiec koronny, reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie. Przenieśliśmy się w dawne czasy, gdy panowali nasi władcy Polski (Władysław Łokietek, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary). Przepych i elegancja w komnatach pełnych eksponatów  z dawnych czasów wprowadzała niesamowitą atmosferę.
Po zwiedzaniu był czas wolny. Uczniowie wykorzystali ten czas różnie: jedni zwiedzali muzea, inni podziwiali miasto i cieszyli się atmosferą wycieczki.
     W ostatnim dniu w drodze powrotnej pojechaliśmy do niemieckiego Nazistowskiego Obozu Śmierci Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau. Jest to największy obóz zagłady utworzony przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków. Pierwszy transport Polaków dotarł 14 czerwca 1940. Później obóz stał się ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
     Uczniowie w ciągu trzech dni przejechali 729 km, przeszli 30 km, przespali tylko 10 godzin + 4 godziny w autobusie. Zadowoleni, szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu doświadczając czasu kilku epok, historii i kultury.